Festiwal Nauki 2012 w Instytucie Fizyki

W kategori

Jak co roku gorąco zapraszamy do fizyków w niedzielę na Zielonogórski Deptak (3 czerwca) i w poniedziałek do Instytutu Fizyki na pokazy fizyczne i wykłady (4 czerwca).

W niedzielę, dr hab. Jarosław Piskorski wygłosi wykład pt. Przewidywanie przyszłości, czyli jak matematycy zabili dorsza (Muzeum Ziemi Lubuskiej, Sala Witrażowa, godz. 13:30 ), na Deptaku można zajrzeć do fizycznego przedszkola (dr Sylwia Kondej i mgr Małgorzata Zubaszewska – doktorantka), po drodze można wziąć udział w konkursie fizycznym zorganizowanym przez dr Stefana Jerzyniaka i studentów. Zaraz obok, w podziemiach Muzeum Wina mgr Sebastian Kruk wraz z Henrykiem Adamkiem wprowadzą nas w tajniki nowoczesnych źródeł światła (lasery, hologramy itd.). Wspierać nas będą studenci Koła Naukowego PIN i doktoranci Instytutu Fizyki bawiąc się egzotycznymi cieczami i polami magnetycznymi. Mgr Bartłomiej Zapotoczny – doktorant – pokaże eksperymenty z lewitacją w cieczy magnetycznej i magnetycznego jeża (zob. filmik reklamujący zrobiony przez niego i umieszczony na YouTube: Ferrofluid by Zapotoczny (days of science Poland 2012) .
Poniedziałek w Instytucie Fizyki (4 czerwca, budynek A-29 ul. Szafrana 4a) to wykłady i pokazy doświadczalne. Wykłady zaczynają się od godziny 10:00. Dr hab. Cao Long Van, prof. UZ powie o LIDAR – jeszcze jedno zastosowanie lasera (sala A2, 10:00-11:00) a prof. dr hab. Andrzej Drzewiński wraz z dr hab. Ziemowitem Kosińskim, prof. UAM (ornitolog) zapraszają na wykład pt. Ptasia szkoła latania (sala A2, godz. 11:00-12:15). O 12:15 -13:15 dr Piotr Jachimowicz zaprasza na wykład Zagadki fizyki jądrowej. Również nasi koledzy i koleżanki z Instytutu Astronomii zapraszają do siebie zarówno w niedzielę i w poniedziałek na bogaty program festiwalu.

(na zdjęciu: Ciecz magnetyczna na bazie nanocząstek magnetycznych Fe3O4 w zewnętrznym polu magnetycznym)

31.05.2012